Ege Üniversitesi

2012 Yılı Ege Üniversitesi AReGE Günleri

2. EGE AR-GE VE TEKNOLOJİ GÜNLERİ

“Üniversite Patentleri Değere Dönüşüyor”

 Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) tarafından düzenlenen ve Vakfımızca da desteklenen etkinliğin 2012 yılı ana teması Üniversite Patentlerinin Değere Dönüştürülmesiydi. 2. EGE AR-GE VE TEKNOLOJİ GÜNLERİ, 28-30 Kasım 2012 tarihlerinde İzmir’de düzenlendi.

AREGE’de üniversiteler ile toplumun farklı kesimlerinin bir araya getirilerek üniversite patentlerinin değerlendirilmesi ve ticarileşebilecek patent ve faydalı modellerin sanayi ve yatırımcılarla buluşması amaçlanıyordu.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Candeğer Yılmaz’ın Açış Konuşmasının ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün telekonferans yolu ile yüksek teknoloji ürün ihracatını artırmak gerektiğini vurguladı ve “Dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi olmak istiyoruz. Bunun için Ar-Ge faaliyetlerinin milli gelir içinde aldığı payı yüzde 3’e çıkarmamız gerekiyor. Daha önce Ar-Ge harcamaları yüzde 0,5 seviyesindeydi. Şu anda yüzde 1 seviyesini yakaladık. Bunu yaparken ayrıca yüksek teknoloji ürün ihracatını yüzde 5 seviyesinden yüzde 20’ye getirmemiz gerekiyor. Bunu yapmak için bakanlık olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu. 

AreGE2’de; “Patent Çadırı”, “Patent Tüneli” ve “Patent Atölyesi” paralel etkinlikleri ile katılımcılar patent süreçleri hakkında bilgilendirilirken birebir görüşmelerle patent araştırmalarının ilk adımları uzmanlarla beraber atıldı. Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen Patentli Projeler yarışması ile finale kalan katılımcılar “Define Adası” konsepti ile melek yatırımcılara patentlerini sunarak projelerine yatırım almak için yarıştılar.

Yarışmaya 42 farklı üniversiteden 79 farklı alanda 129 başvuru oldu ve Elginkan Vakfı’nın 35.000 TL tutarındaki ödülü için yarıştılar. Üç farklı kategoride yer alan finalistler etkinliğin son günü ödüllerini aldılar.

ÖDÜL SAHİPLERİ :

 

FAYDALI MODEL: TESCİLLİ kategorisi

           

1

İSMAİL

ŞENER

SAMSUN

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ

PARALEL DENTAL İMPLANT YERLEŞTİRME ALETİ

2

ZEYNEP

DUMANOĞLU

İZMİR

EGE ÜNİVERSİTESİ

EKİM MAKİNASI TOHUM DEFLEKTÖRÜ

3

M. İLHAN

ÇAĞIRGAN

ANTALYA

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ TARLA BİTKİLERİ BÖLÜMÜ

KÜÇÜK TOHUMLU ISLAH NÖRSERİLERİ İÇİN ÇİZİ AÇICI

 

 PATENT: BAŞVURU AŞAMASINDA  kategorisi

1

HALUK

KÜLAH

ANKARA

ODTÜ ELEKTRİK VE ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

KOKLEAR İMPLANT İLE ENERJİ ELDE ETME

2

CUMHUR

KILINÇER

EDİRNE

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

İÇTEN KİLİTLİ İKİLİ SAKRUM VİDA SİSTEMİ

3

MEHMET OKAN

ERDAL

KONYA

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ

ELEKTRO-EĞİRME TEKNİĞİYLE NİKEL VE BOR KATKILI TERMOELEKTRİK SODYUM KOBALT OKSİT NANO KOMPOZİT  ÜRETİM YÖNTEMİ VE ÜRETİMİ

 

 PATENT: TESCİLLİ  kategorisi

1

VASİF

HASIRCI

ANKARA

ODTÜ

KATMANLI, YÜZEYİ DESENLİ BİYOMALZEMELER VE DOKU MÜHENDİSLİĞİ

2

SEVGİ

TAKKA

ANKARA

GAZİ ÜNİVERSİTESİ, ECZACILIK FAKÜLTESİ, FARMASÖTİK TEKNOLOJİ ANABİLİM DALI

UZATILMIŞ SALIM SAĞLAYAN FLUVASTATİN TABLET

3

ERDİNÇ

İKİZOĞLU

İZMİR

EGE UNİVERSİTESİ

ZEYTİNYAĞI TESİSLERİ ATIKSUYUNUN MERKEZİ ARITILMASI VE DEĞERLENDİRİLMESİ