ODTÜ

YENİ FİKİRLER YENİ İŞLER 2013 KAZANANLARI BELLİ OLDU!

9 Kasım 2013 tarihinde gerçekleştirilen YFYİ Finali; üniversite öğrencileri, akademisyenler, iş adamları, girişimciler, profesyoneller, kamu görevlileri ve yatırımcılardan oluşan çok geniş bir kesimin katılımı ile gerçekleştirildi.
 
Genç girişimcilerin teknoloji tabanlı projelerini hayata geçirmesine destek olan Yeni Fikirler Yeni İşler’in 2013 yılı ödülleri ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen tören ile sahiplerini buldu.
 
Genç girişimcilerden gelen 1071 iş fikri başvurusu arasından yapılan titiz elemeler sonucunda finale kalmaya hak kazanan 11 projenin yarıştığı tören, katılımcıların yoğun ilgisine sahne oldu.
 
Girişimcilerin yaptıkları sunumlar sonrasında jüriler ödül sahiplerini belirledi:
 
Büyük Ödüller
100 Bin TL’lik tutarındaki Elginkan Vakfı Büyük Ödülü’nü Prz Biyoteknoloji Takımı aldı. Proje 9 antikorluk bir panelin değerlendirilmesi prensibiyle çalışan kanser teşhis kiti üretimidir.
 
Savunma Sanayii Müsteşarlığı Büyük Ödülü’nü (100.000 TL) ise Serbest Uzay Optik teknolojisi adı verilen yüksek hız ve geniş bant ile kablosuz veri iletişimi sağlayan sistemin üretilmesini sağlayan projeleri ile Lazersan Elektronik takımı aldı. 
 
Yine 100.000 TL tutarındaki Turkcell Büyük Ödülü’nü Hastalara ait CT, ultrasonografi verilerinin sisteme yüklenmesini ve basit arayüzleri sayesinde, doktorların (özellikle kalp hastaları) hastası hakkında hemodinamik analiz yapılmasını sağlayacak bir sistem geliştiren Biyomekanik takımı aldı. 
 
Diğer Ödüller
25 Bin TL’lik özel ödüllerden; OSTİM Özel Ödülü’nü, gerçek zamanlı şok ve titreşim kontrolü sağlayan sönümleyici sistemlerin kurulmasını amaçlayan projeleri ile Orion takımı, DenizBank Özel Ödülü’nü, kullanıcıların kolay gitar öğrenmesini sağlayacak led ekran, lcd ekran ve sensörlerle desteklenen  gitar projesi ile Easy Guitar takımı, Aselsan Özel Ödülü’nü Yüzeyde sıvı tutmayan, sıvıyı üzerinde tutan ve kendi kendini temizleyen kaplamaların üretimi ile Fonksiyonel Yüzeyler takımı ve Çalık YEDAŞ Özel Ödülü’nü ise konuşma engelli insanların, ellerine giydikleri birer eldiven aracılığıyla işaret dilinde konuşarak toplum içerisinde sesli konuşma yoluyla iletişim kurabilmelerini sağlayan projeleri ile Deeblab takımı aldı.
 
10 Bin TL’lik ikincilik ödüllerinden; Savunma Sanayii Müsteşarlığı İkincilik Ödülü’nü Orion takımı ve Turkcell İkincilik Ödülü’nü Lazersan Elektronik takımı aldı. Bu ödüllerin yanısıra OSTİM tarafından ayrıca ödüllendirilmek istenen Z5 Team takımı deri yüzeyinden kan örneği alınmaksızın şeker ölçümü yapılmasını sağlayan projeleri ile 10 Bin TL’lik OSTİM Jüri Özel Ödülü’nü almaya hak kazandı.
 
Büyük ödül kazanan girişimciler, ODTÜ Teknokent bünyesinde ücretsiz olarak, 2 yıl süreyle ofis alanına sahip olabilecek ve bu sürede sürekli mentorluk desteğinden yararlanabilecektirler.